Powered by Smartsupp

Aktivity v okolí Cínovce

Cínovec a okolí - Cyklistický ráj Krušných hor

Cínovec je vysloveně cyklistickým rájem a to nepřeháníme! Mírný profil hřebenů Krušných hor je ideální pro rodinné výlety na kolech. Při vyjížďkách na kolech můžete spatřit unikátní horské louky a rašeliniště. Z vrcholků jako je Bouřňák anebo Komáří vížka můžete obdivovat výhledy na české stredohoří a mosteckou pánev. Na německé straně Krušných hor je mnoho udržovaných cyklostezek, které stojí za to projet. V místních lesích se nachází také mnoho stezek pro vyznavače Endura. Pro příznivce silniční cyklistiky doporučujeme stoupání na Cínovec, Komáří vížku a Bouřňák. Přímo kolem hotelu vede cyklistická "Krušnohorská magistrála". ¨Svá kola můžete bezpečně uložit v hotelové kolárně. Jsme nositely certifikátu "CYKLISTÉ VÍTÁNI". 

Letní koupání na Cínovci, v Altenbergu a Geisingu

5 min od hotelu Pomezí dojdete ke krásnému veřejnému přírodnímu koupališti "Dlouhý rybník". Krásné travnaté plážičky, plno soukromých zákoutí, romantika. Voda je načervenalá a dno je tvořeno kameny a vyplněno červeným pískem. Voda nikdy nekvete ani v parných dnech sezóny a je velmi čistá. Díky pozvolnému vstupu do vody je rybník vhodný i pro velmi malé děti. Klima je také trochu rozdílné, protože se jedná o nejvyšší místo Krušných hor v této oblasti. Zatímco dole pod kopci je pařák a dusno, na rybníku je příjemně a někdy maličko mile zafouká. Zase pozor při pocitu opalovaní, při tomto lehkém vánku se snadno spálíte, protože jste sluníčku blíž, ale pocitově větříkem necítíte horko.

Přírodní koupaliště v Altenbergu nazvané Malý Galgenteich leží nedaleko hranic, za oblíbeným areálem Raupennest. 5 km autem od hotelu Pomezí. Je zde dobrá možnost parkování. Vstupné je kolem 3€, svezete se na skluzavce, tobogánu, můžete se projet na lodičkách, případně si pinknout tenis nebo volejbal. Součástí areálu je také krásné dětské hřiště a vodni brouzdaliště pro nejmenší. 

Štola Starý Martin - památka UNESCO

Hornický region Krupka byl v roce 2019 zapsán mezi světové památky UNESCO. Štola Starý Martin nabízí návštěvníkům ukázky ražení historických dlouhých důlních děl, ukázky rozdílů ve vyztužování prostor v minulosti i současnosti, na vybraných stanovištích způsoby dobývání cínové rudy, které dokumentují rozvoj technologie těžby, dále charakteristické úseky žíly Lukáš s její minerální výplní, sbírku historických předmětů a znaků hornických měst v ČR, výstavu minerálů a hornin a venkovní expozici důlní techniky. Atrakcí je tzv. Pramen štěstí a krápníková výzdoba.

Prohlídka s odborným výkladem trvá cca 45 minut, délka trasy je 1000 m tam i zpět. Pro návštěvníky je k dispozici velké parkoviště naproti štole, zázemí pro čekající na prohlídku poskytuje místnost s výstavkou hornických potřeb a s propagačními materiály města. Součástí zázemí je sociální zařízení. Za příznivého počasí mohou návštěvníci využít venkovní terasu.

Rašeliniště - přírodní rezervace Hochmoor

Přírodní rezervace Hochmoor, která je jedním z mála přístupných horských rašelinišť, leží jižně od Kahlebergu, přímo na sasko-české hranici. Od hotelu Pomezí směrem k našenu dalšímu hotelu Krušnohorský Dvůr, poté přes pěší přechod a doleva asi 500 k rašeliništi. Cesta pěšky asi na 20 min. Zde se můžete projít po 1 200 metrů dlouhém povalovém naučném chodníku-dřevěných lávkách. Na území rašelinišť roste borovice kleč, jeden z nejstarších porostů této části Krušných hor, a dva druhy bříz – pýřitá a zakrslá. Vyskytuje se zde chráněná masožravá rosnatka okrouhlolistá. Mezi další chráněné rostliny, které zde můžete obdivovat, patří rojovník bahenní, suchopýr pochvatý a suchopýr úzkolistý. V okrajových částech přírodní rezervace roste kriticky ohrožený prstnatec plamatý. Z ptáků můžete na rašeliništích zastihnout kromě jiných chráněného čápa černého, který do tohoto prostoru zalétá za potravou, nebo krkavce velkého.

Zdroj: https://www.krusnohorsky.cz/2013/07/29/pramenac-909-m-n-m/
Zdroj: https://www.krusnohorsky.cz/2013/07/29/pramenac-909-m-n-m/

Pramenáč - 909 m.n.m - nejvyšší bod okolí

Pramenáč je nejvyšším vrcholem v okolí Dubí a Cínovce se svými 909 metry n. m. a leží asi 3 kilometry západně od hotelu Pomezí. Na vrchol se dá pohodlně dojet na kole i s dětmi, vede k němu pozvolný mírný kopec. Stejně jako vrchol Na Skále (882 m), Grosser Lugstein (893 m) a také Kahleberg (905 m) je Pramenáč tvořen tělesem tzv. teplického křemenného porfyru (ryolitu). Po tomto vrcholu je nazván nejrozšířenější petrografický druh, tedy porfyr typu Pramenáče. Tato hornina má typické červené zbarvení a buduje na Pramenáči výrazné skalky.
Z Pramenáče je za jasného počasí výhled do údolí a na okolní horské masivy. Uvidíte odsud Krkonoše i České středohoří a dohlédnete i na pověstnou horu Říp. K Pramenáči můžete dojít ze směru od Cínovce nebo z druhé strany od horské chaty Vitiška. Na vrcholku byl před několika lety vztyčen mohutný dřevěný kříž.
Na jedné ze skalek u lesní cesty pod Pramenáčem se nachází tvar, který připomíná "kamenné slunce". Nejedná se však o geologickou zajímavost, ale o porušení horniny odstřelem skály při těžbě pro stavební účely. 

Zdroj: https://www.krupka-mesto.cz/komari-vizka-pohled-pres-pinku/g-1554
Zdroj: https://www.krupka-mesto.cz/komari-vizka-pohled-pres-pinku/g-1554

Komáří vížka

Vrchol Komáří hůrka (807 m), německy Mückentürmchen, je významná dominanta hřebenu Krušných hor. Stala se významným střediskem zimní i letní rekreace. Původně na vrcholu stávala zvonice, která sloužila ke svolávání horníků z nedaleké Krupky do práce. Teď tady stojí kiosek, horní stanice lanovky z Krupky–Bohosudova a hotel s charakteristickou vyhlídkovou věží, díky které je též zaběhlý alternativní název oblasti – Komáří vížka. Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze z terasy dohlédnout až na vrcholky Krkonoš a jako na dlani zde spatříte České středohoří a Doupovské hory. Na jihovýchodních svazích je lyžařský areál se stanicí Horské služby.
Na vrchol vede sedačková lanovka z nedalekého Bohosudova, která v době svého vzniku v roce 1952 byla nejdelší lanovou dráhou bez zastávky ve střední Evropě. Délka lanovky - 2348 m. Její vrcholová stanice je na Komáří hůrce ve výšce 807 m n.m. a převýšení činí 482 m. Jízda trvá 15 minut. Lanovka je v provozu po celý rok a vyveze vás s kolem i běžkami.
Na vrchol se můžete také dostat na kole po silnici nebo pěšky po značené turistické stezce z Krupky. Autem lze dojet z Krupky na parkoviště u kapličky, které je asi 300 m pod vrcholem.
Přes Komáří vížku vede naučná stezka sledující bývalá hornická díla u nás i na saském území.

Letní bobová dráha Altenberg

Jízda na nejdelší bobové dráze v Sasku splní vaše nejtajnější závodnické sny. Nejprve vlekem 400 m nahoru a potom 1000m dolů z kopce: rychle a bezpečně. Během 2 až 4 minutové jízdy překonáte výškový rozdíl 60m. Pro děti, rodiče, prarodiče, prostě pro všechny.

V korytě z nerezového materiálu se jezdí na speciálních vozíkách s gumovými kolečky. Každý vozík má brzdu, která reguluje rychlost jízdy. Můžete jet sám nebo ve dvou (např. s dítětem).

Informace k trati:
Délka vleku: ca. 400 m
Délka sjezdu: ca. 1000 m
Převýšení: ca. 60 m
Cesta nahoru: ca. 4 min
Cesta dolu: ca. 2 - 4 min

Stromový park v Altenbergu

Aby letní sáňkařská dráha nebyla sama, přibyla k ní nová atrakce- lezecké bludiště, které se nachází v lese mezi sáňkařskou dráhou a sjezdovku. Je zde 14 domečků připojených ke stromům, mezi nimiž existují různá lezecká cvičení. Horolezci nemusí nosit žádné horolezecké vybavení, ale jsou zajištěni sítí proti pádu. Zažijete mimo jiné i spoustu zábavy.

Zoopark Wildpark Geising

Přírodní obora Wildpark Geising se nachází jen kousek od pohraničního města Altenberg. Obora se může pochlubit především domorodými druhy zvířat jako je muflon, jelen, rys, divoká kočka, mýval, kuna a divočák. Na pozornost návštěvníků se ale může těšit i alpský kamzík nebo sibiřská kolčava. Nechybí ani nezbytné ohrady s kozami, ovcemi, králíky či morčaty. Všechny druhy jsou chovány v jejich přirozeném životním prostředí a některé druhy zvířat si můžete osobně nakrmit. U vstupu se dá zakoupit žrádlo pro zvěř. Součástí obory je krásné velké dětské hřiště!

Vodopád Tiefenbach

Tiefenbacher Wasserfall je jeden z nejvyšších vodopádů ve spolkové zemi Sasko. Vodopád je celkově vysoký zhruba 40 m. V polovině je však oddělen krátkou plošinou, která jej dělí na 2 části. Tiefenbacher Wasserfall nabízí v horní části vyhlídkovou plošinu, která je přístupná po stezce, které vede od nedaleké hlavní silnice. Vodopád je součástí Mezinárodní důlní stezky, která vede z české Krupky přes Geising, Altenberg , Zinnwald, Cínovec až do Dubí. Tiefenbacher Wasserfall vznikl v roce 1954 a dnes je vyhledávaným cílem turistů. Je přístupný jak pro pěší tak i pro cyklisty. No a v zimě si představte ty krásné ledopády! Autem od hotelu Pomezí je to 10 min jízdy autem směr Altenbeg, v Altenbergu doprava na Geising a po pravé straně už vodopád uvidíte. Pěšky po turistické stezce je to 30 - 60 min chůze.

Vyhlídka Kahleberg - kamenné moře

Na vrcholu Kahlebergu stojí malá chata, odkud jste se dříve mohli rozhlédnout ze dvou věží. Od horské chaty je za dobrého počasí nádherný výhled do Saska, ale i do Čech. Na západě jsou vidět nejvyšší vrcholky Krušných hor – Klínovec (1244 m) a Fichtelberg (1214 m). Na severu pak uvidíte město Drážďany s televizní věží a severovýchodním směrem dohlédnete až na tepelné elektrárny v Lužické pánvi na hranicích Německa a Polska.
Hora Kahleberg je tvořena křemennými porfyry s úzkými žilami žulových porfyrů. Je to hornina s typicky červeným zbarvením, kterou můžete na jižní straně hory sledovat na mohutných skaliskách Malého a Velkého Lugsteinu. Ty skýtají krásné výhledy nejen na přírodní rezervaci Hochmoor, ale i na České středohoří, horu Říp a okrajové partie Prahy. 

Termální koupaliště v Altenbergu

V Altenbergu je pěkné koupání v lázních Rehaklinik Raupennest, kde je několik bazénů s termální vodou o teplotě 24 až 39 °C
Nenajdete zde tedy žádné tobogany či jiné atrakce jako v aquaparku. Za to zde najdete několik teplých bazénů, perličkový bazén či venkovní bazén, sauny a masáže. Termální voda z podzemí je nádherně teplá, což oceníte zejména v zimě.
Zajímavostí je venkovní bazén s horkou vodou, který funguje po celý rok. V zimě si proto můžete zalyžovat na nedalekých sjezdovkách a pak se pěkně nahřát v bazénech. 

Skiareál Altenberg

Zimní zábava před bránami Drážďan. Na svahu "Raupennesthang" v Altenbergu se v zimě scházejí lyžaři na sjezdovkách různých náročností. Nahoru se dostanete 500 m dlouhým lyžařským vlekem. Díky umělému osvětlení je lyžařská aréna otevřena denně do 22 hodin (kromě neděle). Dobré sněhové podmínky zaručuje poloha na výšce 850 m.n.m., ale i umělé zasněžování. Jestli je v Krušných horách sníh – pak v Altenbergu. Dvě moderní rolby zaručují nejlepší podmínky na sjezdovkách. V blízkosti se nachází půjčovna lyží a lyžařská škola. Malé děti, ale i začátečníci mohou cvičit lyžování na svahu Raupennesthang, pohyblivým kobercem se mohou nechat převézt zpět k startu.

Běžkařské tratě v okolí Cínovce a Altenbergu

Městečko Altenberg leží na vrcholcích Krušných hor, kousek za hranicí s Českou republikou. Stalo se tak oblíbeným výletním místem i mnoha Čechů. Lákají je sem především lépe upravené a širší tratě, než v Česku a doslova přes 100 km tratí. Náš hotel Pomezí je ideálním nástupním bodem!

Většina tras jsou udržované lesní cesty vedoucí v pravoúhlých kříženích kolem vrchu Kahleberg, kolem rašeliniště Georgenfelder Hochmoor. Další značené směry jsou: Rehefeld-Zaunhaus, Zinnvald (Cínovec), Schellerhau, Altenberg a Geising. Navigační šipku jsou na každé křižovatce a stačí si pamatovat, kam se chcete dostat.

U vesničky Rehefeld-Zaunhaus je další možnost překonat státní hranici zpět do Česka (směr Moldava, Nové Město).

Podél cest potkáte nespočet dřevěných přístřešků (určených ke svačení a skrytím před nepřízní počasí) a úplně nejvíc vás nadchnou místní kadibudky.

V létě je to zde přímo stvořené pro vyjížďky na kole, cesty jsou pouze správcovské pro zdejší lesy a jsou vysypané štěrkem, případně se jedná o pěkně udržované lesní cesty a svezení je jedna báseň.